A+ R A-

Tajfun uderzył w Okinawę [video]

To był najsilniejszy tajfun od kilku lat - Bolaven uderzył w wyspę Okinawa i okoliczne wysepk pozbawiając 30 tys. domostw prądu elektrycznego. Cztery osoby zostały ranne.

 

 
Na lotnisku w stolicy prefektury, Naha, odwołano wszystkie loty krajowe i międzynarodowe.Mieszkańcom zalecono by nie wychodzili na zewnątrz.


Jak podaje japońskie Biuro Meteorologiczne wiatry wieją z prędkością ok. 180 kilometrów na godzinę, a w porywach osiągają nawet 250 km na godzinę. Taki wiatr jest w stanie niszczyć słupy telefoniczne i przewracać samochody.

Niebezpiecznie jest na morzu i wybrzeżu - wysokość fal na Pacyfiku w pobliżu Okinawy może sięgać nawet 12 metrów.


Synoptycy przewidują, że Bolaven w nocy z niedzieli na poniedziałek opuści Okinawę i skieruje się na północny zachód, nad Morze Wschodniochińskie i później nad Morze Żółte. Tajfunowi towarzyszą obfite opady; przez dobę ma spaść ok. 500 milimetrów deszczu.


Tajfun przemieszcza się w tempie ok. 15 km na godzinę. Oznacza to, że tereny, nad którymi obecnie przechodzi Bolaven, będą dłużej narażone na jego niszczycielską działalność, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia znacznych strat - podkreśla Shun Miyagi z centrum zarządzania kryzysowego na Okinawie.


Na wyspie stacjonuje ponad połowa z 50 tys. amerykańskich żołnierzy rozmieszczonych w Japonii. Wszystkie sklepy i inne punkty usługowe w bazie sił powietrznych Kadena zamknięto, a ruch na jej terenie ograniczono do minimum.

 

 Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież