A+ R A-

Czy przed recesją da się jeszcze uciec?

Wskaźnik medialności recesji ponownie rośnie. W sierpniu podniósł się o 4,5 proc., osiągając wartość 306 punktów wobec 293 w lipcu – podał „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. Informacje te stanowią - w połączeniu z fatalnymi danymi płynącymi z polskiej gospodarki – wyraźne ostrzeżenie przed tym, co najprawdopodobniej czeka nas już jesienią i w 2013 roku.

 
Wakacyjne wahania wskaźnika medialności recesji pokazywały sporą niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej. Opublikowane pod koniec sierpnia dane o wzroście polskiego PKB potwierdzają, że niepewność ta była uzasadniona. Wzrost PKB w II kwartale wyniósł 2,4 proc. rok do roku, wobec oczekiwanych 2,9 proc. i 3,5 proc. w I kwartale.

Dla rynków to szok, tym bardziej, że dane te dotyczą okresu, w którym w Polsce trwały Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jeżeli takie tempo się utrzyma, już w tym roku nie uda się osiągnąć założeń budżetowych, natomiast w przyszłym może czekać nas recesja. Taki scenariusz zapowiada profesor Krzysztof Rybiński słynący z mocno niepokojących wizji na temat rozwoju kryzysu, które zaczynają się sprawdzać.

Wartość wskaźnika WMR w dalszym ciągu pozostaje na poziomie, który nie przekracza pierwszego progu ostrożnościowego, stał się jednak wyższy od średniej z ostatniego półrocza. Sam ruch w górę obrazuje niekorzystną tendencję. Po raz ostatni powyżej tego poziomu znalazł się on na początku 2012 roku. Czy wróci do tego poziomu jesienią, dowiemy się wkrótce.

W sierpniu pojawiło się 2,2 tys. publikacji dotyczących recesji. Duża część z nich dotyczyła sytuacji w Polsce, natomiast nie brakowało również doniesień z zagranicy. Stan strefy euro zobrazowało oświadczenie węgierskiego ministra finansów, który stwierdził, że jego kraj przystąpi do unii walutowej dopiero za 20 lat. Należy wziąć pod uwagę, że na liczbę publikacji o recesji w pewnym stopniu wpływał okres wakacyjny, w którym część mediów chętniej wybiera luźniejszą tematykę. Mimo tego publikacji jest więcej.


Źródło: Press- Service

Komentarze  

 
0 #1 Matilda 2017-07-02 17:07
Jak zdobyc wiecej obserwujących na instagramie
? Ten bot wykona całą robotę za ciebie:

[youtube]https: //www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I[/youtube]

Here is my web blog: zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież