A+ R A-

Co dalej z lefebrystami?

Niedawno wyciekła korespondencja pomiędzy czterema biskupami z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X ujawnia spory prowadzone na temat prób pojednania z Watykanem.

 
Separatystyczne zgromadzenie 13 kwietnia zgodziło z oświadczeniem wiary doktrynalnej przedstawionym przez Stolicę Apostolską, ale zaproponowało kilka zmian w tekście. Teraz papież, Benedykt XVI zdecyduje, czy stanowisko grupy jest na tyle odpowiednie, by umożliwić im powrót do pełnej komunii z Kościołem.


Niedawno ujawnione dokumenty pokazują jednak, że wśród biskupów nie było zgody tuż przed tym, jak przełożony Bractwa, Bernard Fellay dostarczył Watykanowi odpowiedź na preambułę doktrynalną.


Wśród materiałów znajduje się pierwszy list wysłany przez trzech biskupów (w tym Richarda Williamsona, znanego z umniejszania wagi Holocaustu) do Fellaya 7 kwietnia. Duchowni twierdzą w nim, że „porozumienie doktrynalne z dzisiejszym Rzymem jest niemożliwe” i z uwagi na to oficjalnie sprzeciwiają się „praktycznemu porozumieniu” z Kościołem.


W kolejnym piśmie przełożony odpowiadając krytykującym go, potępił „brak nadprzyrodzonego  widzenia i realizmu”. Potwierdzał też, że Benedykt XVI jest legalnym papieżem.


Zgromadzenie powstało w 1970 roku w odpowiedzi na błędy, które wdarły się do Kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II. Bractwo miało napięte stosunki z Watykanem, odkąd założyciel, abp. Marcel Lefebrve konsekrował w 1988 roku czterech biskupów wbrew woli papieża, Jana Pawła II.


W 2009 roku Ojciec Święty, Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z biskupów i zainicjował rozmowy zmierzające do przywrócenia jedności. Podkreślił wówczas, że by osiągnąć pełną komunię z Kościołem, członkowie Bractwa będą musieli wykazać „prawdziwe uznanie Magisterium, autorytetu papieża i Soboru Watykańskiego II”.
K.P./catholicnewsagency.com

Komentarze  

 
0 #1 Serena 2017-07-02 17:22
Jak mieć wiecej obserwujących na instagramie ?
Ta aplikacja wykona całą robotę za ciebie:

[youtube]https: //www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I[/youtube]

Also visit my blog - zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież