A+ R A-

Prawo

Umowa przedwstępna jest umową służącą  przygotowaniu się stron do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Jest ona zawierana zazwyczaj z powodu istnienia przeszkód, które uniemożliwiają, bądź w znacznym stopniu utrudniają zawarcie umowy właściwej, np. z powodu braku wystarczających środków finansowych.

Sprawa agencji finansowej „Grosik, to tysiące poszkodowanych osób i instytucji oraz długie lata postępowania śledczego. Mimo, że oskarżonym, byłym członkom zarządu spółki, nie udało się udowodnić stawianego zarzutu przywłaszczania środków finansowych, to wyrok w sprawie umożliwia dochodzenie swoich praw osobom  poszkodowanym w procederze.

Nowy Rok przyniósł zmiany w Kodeksie Pracy. Dotyczy to przede wszystkim urlopu macierzyńskiego oraz kwesti wykorzystania w tym roku urlopu zaległego za 2011 r.

W czwartek, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej zapowiedział, że większość inwestycji ma być rozpoczynanych na podstawie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę.

Zostały przyjęte nowe przepisy reformujące prawo finansów publicznych krajów Unii Europejskiej.

„Przede wszystkim leczyć” – to zasada jaka przyświecała przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowe przepisy weszły w życie od 9 grudnia

KRRiT poinformowała, iż jeden z planów nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada płacenie abonamentu RTV także przez posiadaczy komputerów.

W Polsce panuje dysfunkcja biurokracji, a wciąż wzrastająca inflacja prawa ani już nie dziwi, ani nie bulwersuje. W exposé Donald Tusk ani słowem nie wspomniał o obiecywanej, w tej i poprzedniej kampanii racjonalizacji przepisów, nie tylko podatkowych, co deklarowały także kolejne rządy przez ostatnich 20 lat.

Nowelizacja ustawy o broni palnej przyniosła szereg zmian w kwestii wydawania oraz cofnięcia pozwoleń na broń. Teraz trudniej będzie uzyskać pozwolenie na broń.

Demokracja poza wieloma innymi przywilejami, dała nam prawo do swobodnego wyrażania poglądów. Czy jest to jednak niczym nieskrępowana swoboda? Czy możemy bezkarnie manifestować wszystko i wszędzie. Jakie ryzyko niesie za sobą udział w marszach, wiecach i zgromadzeniach i kto odpowiada za bezpieczeństwo uczestników takich wydarzeń?

Strona 2 z 3