A+ R A-

Nieruchomości

Oferta rynku deweloperskiego w ostatnim kwartale ponownie wzrosła. Popyt na mieszkania pozostaje jednak na poziomie, który pozwala zrekompensować rosnącą podaż.

Choć wybór podwarszawskich mieszkań jest znacznie mniejszy niż stołecznych, można je kupić w nieporównywalnie niższych cenach Poza granicami Warszawy powstają głównie niewielkie inwestycje, a nieliczne większe projekty realizowane są zwykle kilkuetapowo. Deweloperzy oferują tam przede wszystkim mieszkania w budowie.  

Sieć biur nieruchomości Metrohouse & Partnerzy podpisała umowy z czterema nowymi franczyzobiorcami. Biura z logo Metrohouse rozpoczynają działalność w Lublinie, Bydgoszczy, Częstochowie i Kaliszu.

Rozwój warszawskiego rynku lokali usługowych w mieszkaniowych inwestycjach wielorodzinnych związany jest z dążeniem deweloperów do podniesienia atrakcyjności realizowanych projektów poprzez zapewnienie przyszłym mieszkańcom dostępu do podstawowych usług.

Można by sądzić, że kryzys mamy już za sobą, bo na rynku nieruchomości pojawia się teraz więcej inwestycji z wyższej półki. W wyniku czego, jak podaje w swoim raporcie firma Emmerson, w trzecim kwartale nieznacznie spadła w Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań budowanych w wysokim standardzie. 

Jak można przeczytać w raporcie „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa. III kwartał 2011 r.” opracowanym przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. w minionym kwartale na tutejszym rynku mieszkaniowym pojawiło się 13 nowych inwestycji, oferujących łącznie około tysiąca mieszkań.

Sytuacja osób zainteresowanych kupnem mieszkania uległa we wrześniu poprawie. Taki wniosek płynie z ostatniego odczytu Indeksu Dopasowania Cenowego Emmerson S.A.

Z raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Poznania. III kwartał 2011 r.” opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. wynika, że w chwili obecnej w stolicy Wielkopolski znajduje się w sprzedaży ponad 100 inwestycji deweloperskich.

Konkurencyjność na rynku nieruchomości sprawia, że nabywcy apartamentów oczekują dziś czegoś więcej niż tylko odpowiedniego standardu lokalu. Dlatego w inwestycjach z wyższej półki deweloperzy kreują przyjazną przestrzeń i klimat zapewniając w ten sposób większy komfort zamieszkania.

Jesień to tradycyjnie dobry czas na kupno działki. Ruch na rynku podobnie, jak ceny jest już mniejszy. Z kolei osoby wystawiające swoje nieruchomości na sprzedaż zwłaszcza te, którym zależy na czasie są bardziej skłonne do negocjacji - mają świadomość, że wraz ze zbliżającą się zimą maleją ich szanse na znalezienie kupca.

Strona 5 z 8