A+ R A-

Nieruchomości

Zmniejsza się powierzchnia nowych mieszkań budowanych przez deweloperów. Rośnie liczba kupujących zainteresowanych niewielkimi, ale funkcjonalnymi lokalami.

Rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym, którego stan w dużej mierze jest związany z liczbą mieszkańców danego miasta, czy regionu. Warto sprawdzić, jak będzie wyglądała liczba ludności największych polskich ośrodków miejskich w przyszłości oraz jak jej zmiany mogą wpłynąć na lokalny rynek nieruchomości.

Na rynku kredytów hipotecznych panuje dziś stabilna sytuacja. Uzyskanie pożyczki nie jest specjalnie trudne. Większe ograniczenia w dostępie do finansowania zakupu mieszkań przyniesie 2012 rok.

Choć mieszkania dwupoziomowe i lokale dysponujące tarasami dachowymi to niszowa propozycja rynku nieruchomości, popyt na nie stale się utrzymuje.

Obecnie, chcąc w miarę szybko znaleźć kupca na mieszkanie trzeba się liczyć nieraz ze sporym upustem cenowym. Z drugiej strony właściciele niektórych lokali mieszkalnych nie mogą jednak narzekać na brak chętnych.

Oferta rynku deweloperskiego w ostatnim kwartale ponownie wzrosła. Popyt na mieszkania pozostaje jednak na poziomie, który pozwala zrekompensować rosnącą podaż.

Choć wybór podwarszawskich mieszkań jest znacznie mniejszy niż stołecznych, można je kupić w nieporównywalnie niższych cenach Poza granicami Warszawy powstają głównie niewielkie inwestycje, a nieliczne większe projekty realizowane są zwykle kilkuetapowo. Deweloperzy oferują tam przede wszystkim mieszkania w budowie.  

Sieć biur nieruchomości Metrohouse & Partnerzy podpisała umowy z czterema nowymi franczyzobiorcami. Biura z logo Metrohouse rozpoczynają działalność w Lublinie, Bydgoszczy, Częstochowie i Kaliszu.

Rozwój warszawskiego rynku lokali usługowych w mieszkaniowych inwestycjach wielorodzinnych związany jest z dążeniem deweloperów do podniesienia atrakcyjności realizowanych projektów poprzez zapewnienie przyszłym mieszkańcom dostępu do podstawowych usług.

Można by sądzić, że kryzys mamy już za sobą, bo na rynku nieruchomości pojawia się teraz więcej inwestycji z wyższej półki. W wyniku czego, jak podaje w swoim raporcie firma Emmerson, w trzecim kwartale nieznacznie spadła w Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań budowanych w wysokim standardzie. 

Strona 4 z 8