A+ R A-

Nieruchomości

Budować dom, kupić od dewelopera, czy z rynku wtórnego? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które zamierzają zainwestować w nieruchomość

Zgodnie z teorią przeciętne ceny mieszkań na rynku wtórnym powinny być wyższe od tych dla lokali z pierwszej ręki. Różnica między tymi kwotami powinna być nieco niższa od kosztów, które nowy właściciel musi ponieść na wykończenie mieszkania od dewelopera. Jak pokazują dane z głównych rynków mieszkaniowych w kraju taka sytuacja nie musi jednak wcale być regułą.

Rok bieżący może okazać się najkorzystniejszym czasem na inwestycje w nieruchomości. Sprzyjają temu niskie ceny mieszkań, duża podaż i elastyczność deweloperów

Obecnie największy wpływ na ostateczną decyzję osób zainteresowanych kupnem mieszkania ma jego cena. Przed złożeniem podpisu na umowie kupna lokalu, który wydaje się atrakcyjny cenowo warto się jednak zastanowić, z czego taka cena może wynikać.

Minimalizacja cen mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów będzie miała w tym roku wpływ na dalszą przecenę lokali używanych.

Mimo że w chwili obecnej szukanie chętnych na zakup mieszkania nie należy do łatwego zadania, to jednak pamiętając o kilku podstawowych kwestiach, można skrócić czas oczekiwania na potencjalnego kupca i zwiększyć szanse na docelowy efekt.

Miniony rok był lepszy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych niż 2010 r., a zwłaszcza kryzysowy 2009 r. Wzmożony ruch było widać w każdym z segmentów. Ożywienie na rynku hotelowym, zwłaszcza w zakresie transakcji kupna obiektów hotelowych, wynikało ze zbliżającego się wielkimi krokami turnieju EURO 2012.

Widmo nowych regulacji w bankach, które znacząco ograniczą dostęp do kredytów hipotecznych, nakręca popyt na mieszkania w końcówce tego roku

W chwili obecnej sytuacja na rynku mieszkaniowym wygląda lepiej niż dwa lata temu, jednak w najbliższej przyszłości na pewno nie należy spodziewać się powrotu prosperity. Rozwój wypadków w przyszłym roku będzie przede wszystkim w dużej mierze zależał od kondycji polskiej gospodarki.

Wraz z początkiem kryzysu finansowego w naszym kraju zwiększyło się zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami.
W związku z tym obecnie na rynku pierwotnym w głównych miastach królują kompaktowe lokale 2- i 3- pokojowe oraz właśnie kawalerki.

Strona 3 z 8