A+ R A-

Nieruchomości

Pojawiające się w największych miastach nowe powierzchnie biurowe są szybko wchłaniane przez rynek, dzięki utrzymującemu się dużemu popytowi na nowoczesne biura.

Zgodnie z art. 12a ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania kredyty preferencyjne będą udzielane na podstawie wniosków złożonych do końca bieżącego roku. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko koniec programu „Rodzina na swoim” po sześciu latach jego funkcjonowania. Czy coś ten program zastąpi?

Osoby planujące potomstwo zdają sobie sprawę, że rodzicielstwo wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Jedną z kwestii, jaką muszą rozważyć przyszli rodzice są konsekwencje finansowe.

Realia rynkowe nie sprzyjają zakupowi domów, a większość kredytów banki udzielają na mieszkania

Na przestrzeni I kwartału 2012 r. w czterech na pięć głównych miast zwiększył się odsetek kawalerek w całej ofercie na rynku pierwotnym. Wyjątek stanowi Wrocław, gdzie udział 1- pokojowych lokali uległ nieznacznej obniżce.

W I kwartale 2012 r. w większości głównych miast kontynuowane były spadki średnich cen nowych mieszkań, nie osiągały one jednak wysokich rozmiarów. Takie wnioski płynął z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Prawie połowa potencjalnych nabywców nieruchomości w naszym kraju zamierza kupić mieszkanie w cenie do 200 tys. zł, wynika z analizy serwisu Oferty.net. Co czwarta osoba zainteresowana jest ofertami w cenie od 200 do 300 tys. zł, a jedynie co siódma lokalami w kwocie 300 - 400 tys. zł.

Spadek zdolności kredytowej spowodował większe zainteresowanie tańszymi stołecznymi mieszkaniami w cenie 200 - 300 tys. zł. Od początku 2012 roku osoby kupujące mieszkania mogą pożyczyć w bankach znacznie mniej niż w ubiegłym roku przed wejściem w życie nowych przepisów. W niektórych przypadkach zdolność kredytowa obniżyła się nawet o 20 proc.

Komfort zamieszkania w centrum miasta kosztuje często więcej niż w podmiejskim domku

W 2011 roku zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych w Warszawie było największe w historii. Podobny poziom popytu notowany jest także w innych miastach

Strona 2 z 8