A+ R A-

Nieruchomości

W pierwszej połowie roku wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych była o prawie jedną czwartą większa, niż w analogicznym okresie 2010 roku. Zdaniem analityków, to dla inwestorów atrakcyjny sposób na lokowanie kapitału, a toczące się negocjacje mogą pozwolić na roczne zakupy nawet na poziomie 2,5-3 mld euro.

Ograniczone możliwości finansowania zakupu mieszkań powodują, że wielu nabywców poszukuje tańszych lokali w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą. W czym możemy wybierać na terenie aglomeracji warszawskiej?

Biurowce, które coraz liczniej powstają w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach oferują wyjątkową jakość i mają szansę stać się odrębnym segmentem rynku nieruchomości komercyjnych.

Najlepszym miejscem dla apartamentów wydają się być centralne dzielnice największych miast. Takie tereny są zazwyczaj najbardziej prestiżowymi rejonami i zarazem wizytówką całej miejscowości. Stanowią, więc najlepsze miejsce dla lokali mieszkalnych z wyższej półki.

W połowie roku w aglomeracji warszawskiej na rynku deweloperskim można było znaleźć blisko 150 inwestycji. W Warszawie i okolicach na sprzedaż wystawionych jest ponad 1,25 tys. nowych domów jednorodzinnych w różnej zabudowie. Ceny nieruchomości związane są ściśle z ich lokalizacją.

W chwili obecnej polskim rezydencjom jeszcze daleko do cen najdroższych tego typu obiektów na świecie, które nieraz przekraczają 100 mln dolarów. Mimo tego również w naszym kraju można spotkać nieruchomości mieszkaniowe, które swoim przepychem oraz ceną mogą przyprawić o zawroty głowy.

Jeśli ktoś wstrzymał się 3 lata z zakupem mieszkania od dewelopera, dziś kupi za tą samą kwotę lokal nawet o 18 proc. tańszy. Wynajem niedługo stanie się nieopłacalny, bo jego koszt będzie równy obciążeniom związanym ze spłatą kredytu.

Na Osiedlu Ażurowych Okiennic powstają nowe budynki apartamentowe. Firma Rogowski Development rozpoczęła budowę kolejnego etapu Apartamentów Wilanowska i zapowiedziała następną ekskluzywną inwestycję na Mokotowie.

W ciągu ostatnich 20 lat handel w Polsce przeszedł długą drogę, począwszy od małych sklepów osiedlowych, do dużych marketów wielkopowierzchniowych oraz galerii handlowych.

Najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania na nowy rok akademicki studenci mają już za sobą. Obecnie żacy starający się znaleźć lokal do zamieszkania muszą się liczyć z rosnącą z każdym dniem konkurencją i co za tym idzie, poziomem czynszów.

Strona 6 z 8