A+ R A-

Biznes/Finanse

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim pieniądze. Zanim ruszy oficjalna kampania kandydaci zbierają fundusze.

Inflacja w marcu br. wyniosła 3,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,3 proc. w lutym - podał GUS. „Inflacja wyhamowała, ale nie wiadomo czy w kolejnych miesiącach będzie podobnie. Szybszy wzrost cen mogą bowiem napędzić drożejące paliwa" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Emocje związane z sytuacją gospodarczą stopniowo opadają. Od początku roku rośnie optymizm. Wartość wskaźnika medialności recesji (WMR) spadła poniżej pierwszego progu ostrzegawczego i jest najniższa od lipca ubiegłego roku – podała agencja informacyjna „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”, która opracowała indeks. To cisza przed burzą czy objawy stabilizacji?

Kredyty hipoteczne w walutach obcych znikają z ofert banków. Zdolność kredytowa kupujących mieszkania obniża się i tendencja ta utrzyma się w najbliższym czasie .

Jaki jest powód uzasadniający istnienie obowiązkowego systemu emerytalnego? Tylko jeden: gwarancje Państwa na zapewnienie obywatelom środków do życia w okresie starości. Innych nawet nie powinno być.

W niedawno opublikowanych raportach finansowych, cztery największe banki USA pochwaliły się rosnącymi zyskami. Wykazały także spadek obrotów w ostatnim kwartale 2011, sięgający nawet 17%. Wskaźniki te są jasnym sygnałem dla branży i inwestorów o nadchodzących ciężkich czasach dla całego rynku bankowości.

Wiele firm potrzebuje nowych inwestycji, żeby nabrać wiatru w żagle. Samochód, ciągnik rolniczy,  sprzęt medyczny, dźwig – takich rzeczy najczęściej nie można kupić za gotówkę, a biorąc pod uwagę zaostrzone polityki kredytowe, również uzyskanie kredytu bankowego nie należy do najłatwiejszych zadań.

Wzrost marż kredytowych, niska dostępność tańszych pożyczek udzielanych w walutach obcych, ostrzejsze kryteria oceny zdolności kredytowej to czynniki, które nie wpływają pozytywnie na rozwój rynku kredytów hipotecznych. Jak utrudniony dostęp do finansowania zakupu nieruchomości odbije się na rynku deweloperskim?

Jak wynika z „Raportu o polskim rynku energii” poziom zadowolenia Polaków z obecnego sprzedawcy energii jest umiarkowany. Zaledwie 8% badanych jest bardzo zadowolonych, a 48% raczej zadowolonych. Bardzo niezadowolonych ze swojego sprzedawcy jest 4%, a 11% raczej niezadowolonych.

Od 1 lutego br. wchodzi w życie ustawa podwyższająca składkę rentową po stronie pracodawcy.
„Rozumiemy konieczność równoważenia funduszu rentowego, jednak podniesienie składki rentowej uważamy za złe rozwiązanie" - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Strona 3 z 10