A+ R A-

Biznes/Finanse

Do końca bieżącego roku banki muszą dostosować się do zapisów znowelizowanej w styczniu tego roku Rekomendacji S.

Kryzys zadłużenia w strefie Euro spowodował wyraźny spadek aktywności na światowych parkietach. Liczba transakcji na globalnym rynku IPO w okresie od stycznia do końca listopada br była o 20% niższa niż w całym roku 2010, natomiast wartość tych transakcji była o 45% niższa niż wartość wszystkich IPO w roku 2010 – wynika z raportu year-end Global IPO Update przygotowanego przez Ernst & Young.

Od 2012 r. pracodawcy będą musieli podwyższyć wynagrodzenia pracowników do 1500 zł brutto lub 1200 zł brutto. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 114 zł – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

- W listopadzie roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 4,8 proc. z 4,3 proc. zanotowanych w październiku. Niespodziankę inflacyjną zawdzięczamy przede wszystkim wyższym cenom żywności, które wzrosły 1,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i wprowadzeniu nowego cennika leków refundowanych, co przełożyło się na wzrost w kategorii zdrowie o 2,3 proc. – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Zachowania inwestorów pewnie nie przestają dziwić mniej pilnych obserwatorów wydarzeń na rynkach finansowych.

Powszechnie wiadomo, że należy ograniczać deficyt i dług publiczny. Skoro tak, poszczególne kraje Unii Europejskiej, spokojnie mogą zrezygnować z samodzielnego ich ustalania.

Już na samym początku kadencji posłowie Komisji Finansów Publicznych dowodzą, że wyborcy są im potrzebni tylko po to, by ich wybrać. A skoro to zrobili niech siedzą cicho; przydadzą się dopiero za cztery lata. Wczoraj, prezydium komisji, łamiąc zasady dialogu społecznego i zamykając posiedzenie przed partnerami społecznymi pokazało polskim przedsiębiorcom „gest Kozakiewicza”.

Według danych Google z 2010 roku połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie posiada własnej strony internetowej. Czy jest szansa na zmianę?

Październik nie był dobrym miesiącem dla prasy, a szczególnie dla dzienników. Pierwsza dziesiątka największych gazet zanotowała spadek sprzedaży, natomiast zadebiutowała na 9 miejscu "Gazeta Polska Codziennie".

Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje tanie pożyczki niewielkim firmom. Wsparcie jest udzielane dla projektów przyczyniających się do oszczędzania energii. Odsetki od pożyczek wynoszą tylko 5,26 proc. w skali roku. Firmy mogą otrzymać pożyczkę do 90 proc. wydatków na realizację projektu. Na energopożyczki ARP (www.arp.com.pl) przeznaczyła około 6,5 mln zł. Pomoc mogą otrzymać mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. W zasadzie jedynym kosztem pożyczki są odsetki oraz koszty załatwiania dokumentacji.

Strona 6 z 10