A+ R A-

Biznes/Finanse

Odesłanie wiadomości oznaczało uczestnictwo w konkursie i otrzymywanie płatnych smsów do dnia jego zakończenia lub przesłania rezygnacji – to jedna z zasad konkursu Czy stałeś się dzisiaj Milionerem organizowanego na zlecenie Polskiej Telefonii Cyfrowej. Za nierzetelne informowanie o warunkach loterii Prezes UOKiK nałożyła na przedsiębiorcę karę ponad 21 mln zł

„W przyszłym roku na dynamikę wzrostu PKB wpłynie słabszy popyt konsumpcyjny i spowolnienie inwestycji.Poza tym zadziała także czynnik wysokiej bazy z tego roku. Dlatego wzrost gospodarczy wyhamuje do 3 proc" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Prezydent podpisał ustawę podwyższającą składkę rentową po stronie pracodawcy. PKPP Lewiatan rozumie konieczność równoważenia funduszu rentowego, jednak podniesienie składki rentowej uważa za złe rozwiązanie, jeżeli rząd nie zaproponuje innych rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie polskiego rynku pracy.

Wokół pożyczki, którą Polska ma udzielić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu narosło sporo nieporozumień. Wiązane z nią zagrożenia są mocno przesadzone, nie należy się jednak spodziewać, że w ten sposób rozwiązane zostaną problemy strefy euro.

Utrzymanie mieszkania od stycznia 2012 roku będzie kosztować więcej. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych średnio o nieco ponad 5%.

Do końca bieżącego roku banki muszą dostosować się do zapisów znowelizowanej w styczniu tego roku Rekomendacji S.

Kryzys zadłużenia w strefie Euro spowodował wyraźny spadek aktywności na światowych parkietach. Liczba transakcji na globalnym rynku IPO w okresie od stycznia do końca listopada br była o 20% niższa niż w całym roku 2010, natomiast wartość tych transakcji była o 45% niższa niż wartość wszystkich IPO w roku 2010 – wynika z raportu year-end Global IPO Update przygotowanego przez Ernst & Young.

Od 2012 r. pracodawcy będą musieli podwyższyć wynagrodzenia pracowników do 1500 zł brutto lub 1200 zł brutto. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 114 zł – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

- W listopadzie roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 4,8 proc. z 4,3 proc. zanotowanych w październiku. Niespodziankę inflacyjną zawdzięczamy przede wszystkim wyższym cenom żywności, które wzrosły 1,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i wprowadzeniu nowego cennika leków refundowanych, co przełożyło się na wzrost w kategorii zdrowie o 2,3 proc. – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Zachowania inwestorów pewnie nie przestają dziwić mniej pilnych obserwatorów wydarzeń na rynkach finansowych.

Strona 5 z 10