A+ R A-

Czy czeka nas kolejna fala kryzysu?

Rośnie zagrożenie spowolnieniem gospodarczym. Wskaźnik medialności recesji wzrósł o 4,38 proc. Jego wartość w maju wyniosła 310 punktów – wynika z odczytu agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. To już drugi wzrost WMR z rzędu. Czy czeka nas kolejna fala kryzysu?
W minionym miesiącu dane makroekonomiczne nie były zbyt optymistyczne. Zwłaszcza te pochodzące z krajów europejskich. Problemów krajów z grupy PIIGS nie widać końca. W dodatku nasilały się obawy dotyczące gospodarek stanowiących o sile Unii Europejskiej, takich jak Francja. W mediach pojawiały się silne głosy na temat wyjścia ze strefy euro Grecji, a nawet Hiszpanii. Dziennikarze pisali o tym, że kontrolowane opuszczenie przez Greków Eurolandu jest już praktycznie przesądzone, a plany dotyczące tej operacji przygotowywane na najwyższym szczeblu.


Atmosferę podgrzewała niestabilna sytuacja polityczna, jaka wytworzyła się w tym kraju przez rozpisanie przedterminowych wyborów. Najwięcej niepokojących sygnałów z mediów dochodziło w połowie maja. W okresie od 14. do 18. dnia miesiąca WMR osiągał 419 punktów, co jest już wartością zbliżoną do pierwszego progu ostrzegawczego. Ostatni raz pułap ten przekroczony został w styczniu 2012.

W maju w prasie i internecie odnotowano 2,4 tys. publikacji, w których mowa była o recesji. W poprzednim miesiącu osiągnięto 2,1 tys. To niewiele w porównaniu do miesięcy jesiennych i zimowych, gdy wartość ta osiągała nawet 6 tys. Jednak widoczne jest przełamanie trendu spadkowego, który trwał od początku roku i pogorszenie się klimatu wokół gospodarki.

 Źródło: Press Service

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież